bodnutí hmyzem - vosa, včela

Léto a hezké počasí nás láká k větší sportovní a pohybové aktivitě a k pobytu venku. Přínosem těchto aktivit bývá radost, spokojenost, lepší kondice. Po sportu se těšíme na pivko na zahrádce nebo na zmrzlinu jako odměnu a tečku za hezkým dnem. To vše je pro mě symbolem léta.

Bohužel s větší fyzickou aktivitou může být spojeno i větší riziko úrazu. Důvodem může být chvilková nepozornost, únava, přecenění vlastních schopností nebo nevhodné vybavení. Pak nám úraz řekne: "Stop! Zastav se, zklidni se a rozhlédni se, než půjdeš dál." To je obecná charakteristika úrazů - od malého špatného šlápnutí až po bouračku na kole nebo na bruslích.

Tradiční otázka - Co s tím? První věc, kterou vám doporučím, je velký nádech a výdech. Vydechnout ze sebe prvotní šok. Dýchání je jedna z nejlepších akutních pomocí při všech potížích. Stejně působí i voda. Pokud to váš stav a míra úrazu dovolí, hodně se napijte. Snížíte úrazem způsobené překyselení těla. A třetí krok - ucho. "Co? Ucho?" Ano. Na uchu jsou reflexní zóny (RZ) celého těla a máte ho vždy po ruce. Pravák sáhne po levém uchu, levák po pravém. Ušní boltec si můžete představit jako miminko v bříšku. Lalůček je hlava, zevní okraj ucha jsou záda a nahoře je zadeček a skrčené nožičky. Jinak je úplně jedno, jestli víte nebo nevíte, kde co je. Uchopte ucho a pevným stiskem "prožmoulejte" celý boltec, kousek po kousku. Na místech, která bolí, zůstaňte trochu déle a místo dostatečně ošetřete. Bolí jen to, co je špatně. Nesrovnáme tím zlomeninu, ale odstraníme tzv.otřesové bolesti. To je to, když si jeden den zvrtnete nohu a druhý den nemůžete otočit hlavou.Dále bych doporučila mít v domácí lékárně, pak vždy s sebou na výletě, dva homeopatické léky. A to arniku, která zabrání nebo omezí vznik modřin a otoků, zmírňuje pohmožděniny, a aconitum ve vysoké potenci proti šoku. Mnohdy mívá šok horší následky, než samotný úraz.

Nejlepší je samozřejmě strávit léto ve zdraví. Pokud vás však nějaký úraz potká a zůstanou vám po něm nějaké následky - bolavá záda, omezený pohyb atd., zavolejte, napište, napravíme to.

Přeji vám léto a život s radostí. Eva

Fyzioterapie Eva Latislavová

U Přehrady 2085/65
466 02 Jablonec nad Nisou

Kontakt

 Telefon: +420 608 063 538
 E-mail: evalatislavova@seznam.cz

Kontaktní formulář