bolest hlavy II.

V minulém článku jsme si řekli o 13 příčinách bolestí hlavy. Dneska si řekneme, jak si s nimi můžeme poradit sami nebo s pomocí terapeuta.

 

Říkali jsme si o těchto příčinách bolestí hlavy:

- 1. nedostatku tekutin

- 2. únava

- 3. blokáda pohybového aparátu

- 4. hlad či přejedení, špatné jídlo

- 5. plná střeva

- 6. nerovnováha energie vnitřních orgánů

- 7. bolest hlavy při menstruaci

- 8. oční potíže, potíže zubů

- 9. vysoký tlak

- 10 něco v hlavě, co tam nemá být

- 11. pocit viny

- 12. konflikt mezi hlavou a srdcem

- 13. přílišný tlak sama na sebe

 

Bolest hlavy z nedostatku tekutin a z únavy velmi dobře odstraníme doplněním tekutin, odpočinkem, případně vycházkou v přírodě, kdy dobrým dýcháním podpoříme okyslíčení organismu a tím jeho odkyselení.

 

Při bolesti z blokády pohybového aparátu si pomůžeme lokálním ošetřením ztuhlých svalů, protažením, ale také zvýšeným příjmem tekutin. Také můžeme využít reflexní zónu (RZ) na ruce, na uchu nebo na plosce nohy. Praváci budou ošetřovat levé ucho, leváci pravé. RZ páteře je nejtvrdší část ucha. Pomačkáním zjistíme, co je bolestivé, a to se pak krouživým pohybem snažíme rozvolnit.

Na ruce je RZ krční páteře třeba na palci (dá se najít na více místech) –

 

 

RZ nejlépe ošetříme masáží bolavého místa nebo na ruce nalepením nejlépe červeného tejpu.

Pokud bolestmi tohoto typu trpíte delší dobu, určitě neváhejte vyhledat odborníka. Příčina může bát i v jiné části pohybového aparátu a do oblasti šíje se může jen projektovat.

 

Máte-li bolest hlavy z hladu, najezte se. Pokud z přejedení, doporučuji krouživým pohybem masírovat RZ žaludku

 

 

Také můžete poklepem ošetřit dráhu žaludku na dolních končetinách, která jde po zevní části přední strany stehna. Ošetřujte směrem dolů.

 

Bolest hlavy z plných střev – tématu střev se budeme věnovat v některém z příštích dílů seriálu. Uvádím to zde jako jednu z možných příčin bolesti hlavy po úplnost našeho seznamu.

 

Při bolesti hlavy od dráhy močového měchýře doporučuji dráhu protáhnout. Jak jsme si říkali, dráha jde od vnitřního koutku oka přes hlavu dozadu a po celé zadní části těla. Tudíž se stačí protáhnou do předklonu a rukama se dotknout země. Ucítíte tak v zádech nebo na zadní straně nohou. Nebo můžete ošetřit body dráhy MM na spodině horního očnicového oblouku asi 1 palec od kořene nosu. Nebo body na spodině lebeční asi 2 palce zevně od páteře.

Při bolestech od dráhy žlučníku doporučuji zase se hodně napít, Můžeme pomasírovat oblast za a nad ušima a poklepem ošetřit dráhu žlučníku na zevním lampasu dolních končetin směrem dolů. Můžeme také ošeřit body na spodině lebeční asi 3 palce zevně od páteře. Úlevu určitě přinese i protažení do úklonu hlavy.

 

Bolest při menstruaci bývá podle mých zkušeností spojena s játry. Játra bývají často v nepohodě z důvodu slabých ledvin. A kvůli stresu, vzteku a napětí. Proto jako první pomoc nejprve doporučím dostatečně pít a jít se projít. Jako další krok bych doporučila několikadenní ošetřování RZ ledvin a jater na ruce pomocí fazolek mungo a červených fazolí –

 

 

 

K dalším třem příčinám se zmíním jen okrajově. Špatný zrak či nevhodné brýle zbytečně zatěžují okohybné svaly a to může být příčinou bolesti zejména za očima. Bolest zubů se může projektovat i do hlavy – dolní zuby bolí spíše do ucha, horní pak do oblasti spánku. A něco v hlavě, co tam být nemá, na sebe mnohdy upozorní i jinak- oční potíže, omdlévání, atd. Nemám s tím téměř žádné zkušenosti. Každopádně máte-li takové podezření, určitě vyhledejte lékaře.

 

Pokud máte v hlavě pocit plnosti z jakéhokoliv důvodu a máte někoho u sebe, lehněte si na záda nebo se posaďte a poproste partnera, kolegu, aby vzal do rukou vaše pate. Zkrátka mu dáte nohy do rukou. Stáhne se tím energie dolů. Jako první pomoc je to často dostačující.

 

Každý máme své teorie a svá předsevzetí. Mezi ty moje patří to, že všechny fyzické potíže mají příčinu v psychice. Proto bych velmi doporučovala se v případě bolesti hlavy zamyslet nad tím, co může být to vaše trápení. Jste moc tvrdí sami na sebe? Máte pocit, že musíte dělat něco, co s vámi neladí? Máte pocit viny?

 

Pokud vás trápí bolesti hlavy a samoléčba vám nepomáhá, ráda vám pomohu radou nebo ošetřením.

Budu velmi ráda, když se se mnou podělíte o své vlastní zkušenosti nebo mi napište, jak vám mé rady pomohly.

S úsměvem a přáním krásného dne Eva

Fyzioterapie Eva Latislavová

U Přehrady 2085/65
466 02 Jablonec nad Nisou

Kontakt

 Telefon: +420 608 063 538
 E-mail: evalatislavova@seznam.cz

Kontaktní formulář