bolest hlavy I.

S nějakým typem bolesti se pravděpodobně setkala většina z nás. Trpí jí více ženy, než muži. Může jít o bolesti mírné, kdy o hlavě tak zvaně jen víme, ale bolest může být i krutá, mnohdy spojená s nevolností a poruchou vidění. Téměř každou bolest hlavy provází snížená soustředěnost a značná ztráta energie.

Kromě různé intenzity mívají bolesti hlavy i různou lokalizaci. Hlava může bolet v zátylku, na spáncích, na temeni, za očima, v čele, můžeme mít pocit plnosti, jako by měla hlava prasknout, nebo pocit prázdnoty. Některé ženy trpí bolestí hlavy výhradně v období menstruace.

Ze všech těchto informací pak skládáme diagnózu – co je vlastně příčinou bolesti. Pokud ke mně přijdete, na toto všechno se vás budu ptát. A budu s vámi pracovat jinak v akutní fázi, kdy je prioritou úleva, a jinak, když se budete chtít bolestí dlouhodobě zbavit.

Příčin bolestí hlavy může být mnoho a z mnoha pohledů. Z mých zkušeností vychází těchto 13 příčin bolestí hlavy:

1.    Nedostatek tekutin – bolí spíše celá hlava, může být pocit plnosti i prázdnoty, člověk je i značně unavený. Zde samozřejmě nejvíce pomůže doplnění tekutin, nejlépe vody.
2.    Únava – bolest hlavy bude celková nebo lokální, spíše s pocitem prázdnoty. I tady pomůže hodně se napít a dobře se vyspat.
3.    Blokáda pohybového aparátu – někdy se tyto bolesti svádějí na krční páteř, což je velmi častá příčina, ale ne jediná. Příčina může být ve svalech šíje, ve svalech podél celé páteře nebo klidně i ve špatném kotníku.
Bolest je v tomto případě hlavně v zátylku a na spodině lebeční. Často cítíte i tuhost šíje či jiné partie zad.
V tomto případě doporučuji přečíst si článek Bolest krční páteře, případně navštívit odborníka.
4.    Hlad nebo přejedení, špatné jídlo -  na hlavě probíhají energetické dráhy, tzv. meridiány několika vnitřních orgánů – žaludku, močového měchýře, tenkého střeva, tlustého střeva a žlučníku. Proto i podráždění žaludku může být příčinou bolesti hlavy.
5.    Plná střeva – jsou-li ucpaná kamna, netáhne komín. To znamená, že z plných střev je i plná hlava, také dýchání je zhoršené, v těle je přebytek toxinů.
6.    Nerovnováha v energii vnitřních orgánů – něco bylo zmíněno již výše, ale trošku se rozepíši. Nerovnováha dráhy žlučníku způsobuje většinou bolest kolem uší, nad ušima. S nerovnováhou jater souvisí bolest za očima, špatné vidění, podrážděné, často červené oči, světloplachost, nebo může být bolest na temeni, jakoby „poklička“. Můžete mít pocit, že potřebujete onu pokličku sundat. Říká se tomu, že stoupá jaterní oheň.
Oba druhy bolesti – od jater i od žlučníku, mají příčinu v nahromaděné nespokojenosti a vzteku, často ještě spojené s nedostatkem tekutin a s únavou.
Dráha močového měchýře vede od vnitřního koutku oka přes hlavu a zátylek a dále po zadní straně těla k malíčku na noze. Hlava bude bolet nejčastěji v průběhu dráhy, ale může i jinde. Může to být bolest spojená s prochlazením nebo ofouknutím (dráha močového měchýře je nejpovrchněji uložená dráha, proto je nejnáchylnější na nachlazení)
7.    Bolest hlavy při menstruaci – periodická, často migrenózní bolest. To znamená často bolest poloviny hlavy s nevolností až zvracením, velikou potřebou ticha a tmy a problémy se zrakem.
Podle mých zkušeností jsou tyto problémy spojeny s játry. Hlubší, či spíše primární příčinou je slabost ledvin – ledviny mají na starost pohlavní orgány a hormonální činnost (také slezina). A oslabené ledviny bývají příčinou jaterní nerovnováhy. Psychosomatickou příčinou mimo výše zmíněné je opět potlačená nespokojenost a vztek. Také k těmto potížím přispívá špatná životospráva a nedostatečný pitný režim.
8.    Problémy očí, uší nebo zubů
9.    Vysoký krevní tlak
10.    Cévní či nádorové příčiny

Vyjmenovali jsme si 10 fyzických příčin, v pořadí z mého pohledu podle obtížnosti řešení. Relativně. Nelze to úplně paušalizovat. A dovolila bych si ještě přidat 3 psychosomatické příčiny, které se mohou fyzicky projevovat jakkoliv. A fyzické léčení by mělo jít VŽDY ruku v ruce s řešením psychické příčiny.

11.    Pocit viny – bolestí hlavy trestáme sami sebe.
12.    Konflikt mezi hlavou a srdcem – s tím mám velkou osobní zkušenost. Bývá to v případech, že se rozhodneme udělat něco, co po nás chce povětšinou někdo druhý, ale není to v souladu s námi, s naším přesvědčením. Může to být problém školních dětí, kdy jsou povinny udělat něco, co vlastně vůbec nechtějí.
13.    Přílišný tlak sama na sebe – když potřebujeme být perfektní, bezchybní, jsme tak soustředění na výsledek, že nás rozbolí hlava, až nemůžeme dělat nic.

 

Pokud je bolest vaším problémem, snad jste svou možnou příčinu mezi vyjmenovanými našli. Pokud ne, napište mi, prosím.
Ve druhé části vám dám několik typů, jak bolesti v souvislosti s jejich příčinami řešit.

Přeji vám krásné jarní dny.

S úsměvem Eva

Fyzioterapie Eva Latislavová

U Přehrady 2085/65
466 02 Jablonec nad Nisou

Kontakt

 Telefon: +420 608 063 538
 E-mail: evalatislavova@seznam.cz

Kontaktní formulář