Bolest kolene

V poslední době se s bolestí kolen setkávám trochu častěji, než dříve. Proto jsem se rozhodla právě pro toto téma.
Příčin bolestí kolen je několik. Jako u všeho. Problém může být přímo v kloubu, mohou být přetížené úpony a svaly kolem kolene nebo může být bolest způsobená nějakým problémem v zádech, zvláště v kříži.

Půjdete-li s bolavým kolenem k ortopedovi, jistě budete na vyšetření čekat poměrně dlouho. Tedy pokud není ortoped váš dobrý známý či příbuzný. Ortoped vám koleno vyšetří určitými manévry, kterými se dá odhadnout poškození menisků nebo vazů. S určitostí to ale řekne nějaké zobrazovací vyšetření – CT, MR – nebo artroskopie. S atroskopií bych určitě nespěchala a na CT a MR se čeká řádově několik měsíců.

Proto se vám „vyplatí“ prozkoumat i další možnosti pomoci. Koleno je nosný kloub, je velmi zatěžované a musí vyrovnávat různé nerovnosti. Zejména při chůzi z kopce.
Pro stabilitu kolene je velmi důležitý stav čtyřhlavého svalu stehenního (m.quadriceps femoris) – velká hmota na přední straně stehna. Tento sval může být oslabený a koleno je tak nestabilní, nebo může být přetížený úpon tohoto svalu. Silný stehenní sval kolennímu kloubu velmi pomáhá, zejména při chůzi do a ze schodů. Pokud vás bolí pod kolenem nebo pod čéškou, když klečíte, je pravděpodobné, že máte zkrácený stehenní sval.

Někdy zase bolí koleno z vnitřní nebo zevní strany. Pak si ohmatejte úpony svalů v této oblasti a svaly následně protáhněte.

Další medicínskou příčinou může být chondropatie. Jedná se o poškození chrupavky na spodní straně čéšky. Dnes se tomu často říká dívčí koleno. Ano, chrupavka může být poškozená, ale nemusí to být nutně příčina bolesti. Bolest se zmírní až odstraní správnou péčí o stehenní sval – pokud je stehenní sval tuhý, zkrácený, čéška je tlačena na kloub a koleno pak bolí. Je třeba dobře uvolnit svaly stehna i lýtka, ale i úpony v oblasti kyčle. Koleno můžeme následně zatejpovat.

Špatné postavení pánve a přetížený kříž mají také vliv na kolena. Kolena jsou jinak zatěžována, mimo osu, a také svaly související s kolenem nejsou v pořádku. Vyvarujte se také protlačování kolen dozadu – tento postoj velmi zatěžuje kolenní kloub, vždy je přetížený i kříž a hrudní páteř, břicho je oslabené.

Koleno může být ovlivněno také meridiány, které jdou v oblasti kolene. Potažmo stavem orgánů spojených s těmito meridiány – játra, žlučník, žaludek, slinivka a ledviny. Kolena také úzce souvisí s ledvinami, a to nejen kvůli procházejícímu meridiánu.
Emocí ledvin je strach. Říká se „strachy se mu podlomila kolena“

Případ z praxe
Měla jsem v péči 13letou gymnastku, která si mimo jiné stěžovala na bolest kolene. Z rehabilitačního hlediska jsme uvolnily vše, co s tím souviselo, koleno bolelo dál. Markétka měla také jisté trávicí potíže. Tak mě napadlo ošetřit játra. Podlé mé instruktáže si Markétka do příští návštěvy denně ošetřovala reflexní zónu jater (viz. některý z dřívějších článků). A bolest kolene úplně odezněla. I trávicí potíže se zmírnily.

Příklad z praxe
Klient měl oteklé a bolestivé pravé koleno. Ortoped ho vyšetřil a závěr byl na 80 % poškozený meniskus. Tedy že příčinou je na 80 % poškozený meniskus. Na CT byl objednán za 5 týdnů. Z mého pohledu proti této diagnóze mluví nejen to, že během dovolené koleno vůbec nebolelo, ale i to, že koleno velmi pozitivně zareagovalo na ošetření. Mnohdy se při ošetření nechám vést intuicí. V tomto případě mě vedla k uvolnění kříže a břicha, vlastně celé oblasti mezi žebry a pánví. Koleno přestalo bolet a splasklo.
Zajímavé také bylo, že během dovolené klienta bolelo levé koleno – levá strana je ženská – klient má tři dcery. Po návratu ho opět začalo bolet pravé koleno – pravá strana je mužská – práce, peníze, organizace, řád.

Tím se dostávám k pohledu psychosomatiky. Už jsem se zmínila o souvislosti kolen s ledvinami a tím se strachem. Stejně tak kolena reagují na přetížení ve smyslu vyčerpání.
Kolena také vypovídají něco o naší pokoře či nepokoře a o naší schopnosti sebeprosazení se (koleno je to první, co jde dopředu při vykročení).

Při bolesti kolene je vždy důležité zhodnotit celkový postoj klienta – jaké má držení těla, kolen, kotníků, jak je na tom svalově, jaké má sebevědomí. Je to vlastně taková malá hra na detektiva. Jako při diagnostice mnoha potíží.

Pokud si sami s něčím nevíte rady, neváhejte mě kontaktovat, ráda vám pomohu.

S přáním radostného života Eva

Fyzioterapie Eva Latislavová

U Přehrady 2085/65
466 02 Jablonec nad Nisou

Kontakt

 Telefon: +420 608 063 538
 E-mail: evalatislavova@seznam.cz

Kontaktní formulář