bolest krční páteře

Bolest krční páteře v sobě může obecně skrývat několik diagnóz. Ať je příčina jakákoliv, vždy je to velmi obtěžující stav. Každá bolest člověka přiměje k tomu, že se více stáhne sám do sebe. A to je i podstata potíží s krční páteří. Většinou jsme schopni dívat se jen před sebe, ne kolem sebe.

Je mezi vám čtenáři někdo, kdo neměl nikdy potíže s krční páteří? Je to tak častá bolest, že ji zná snad každý. A vzpomenete si, jak se vám to přihodilo? Někdy to přichází postupně, cítíme, že něco není úplně dobré, ale zpočátku si toho nijak zvlášť nevšímáme. Až se to nahromadí a krk nám úplně zatuhne. Jindy se s tuhým krkem probudíme, jakoby bez předchozího varování. Ale alespoň malé varování se objeví vždy, jen ho možná nevnímáme.


Jaká je příčina? Tak zvaná blokáda krční páteře (viz.dále) přichází ve chvíli, kdy jsme přetíženi. To je vlastně příčina všech bolestí zad. Máme tolik svých povinností, starostí, úkolů, že už se nechceme a nemůžeme zabývat tím, co není naše. Jsme schopni se dívat jen dopředu, jít jen po své cestě. Tuhý krk nám nedovolí podívat se ani do strany, ani nahoru, ani dolů. V tu chvíli řešíme jen to nejnutnější.

 

Co s tím? Nejúčinnější je dát se do fyzického i psychického klidu. K tomu každý s bolestí automaticky sám inklinuje. Potřebujeme prostor na to, abychom si uspořádali myšlenky, abychom si srovnali priority, případně naplánovali strategii pro další akce. Někdy nám krk samovolně povolí. Dobře dělá i teplo.

 

A když to nepovolí samo? Pro každou léčku je vždy klíčová diagnóza. Jak jsem psala v úvodu, za bolestí krční páteře se může skrývat diagnóz několik. Podle toho to pak řešíme.  Proč vlastně nemůžeme otáčet hlavou?

 - blokáda krční páteře - vznikne nějakým tvrdším mechanismem - pádem, nárazem apod. Vždy doporučuji vyhledat odborníka. Ale rychlou svépomocí podle obrázku si určitě také ulevíte

 - spasmus svalů v oblasti krku - vzniká náhle prudkým pohybem nebo přeležením při spaní, dlouhodobými starostmi, podvědomým zvedáním ramen při běžných činnostech, špatným držením těla, předsunutou hlavou

 - špatné postavení horních žeber - vzniká opět špatným držení těla, předsunutou hlavou, podvědomým zvedáním ramen, stresem, povrchním podklíčkovým dýcháním Špatně postavená žebra mohou způsobit omezenou hybnost v rameni a omezené dýchání.

 - tuhost svalů a páteře v nižší partii zad - dolní záda nemusí vůbec bolet, přesto mohou být příčinou bolestí ve vyšších partiích a třeba i příčinou bolesti hlavy.

 

A co tedy s tím?  Ne každý a ne vždy bude schopen sám zjistit příčinu bolestí. Určitě doporučuji ošetřit reflexní zónu (RZ) krční a horní hrudní páteře na ruce (viz.obrázek). Pomačkání RZ je asi nejúčinnější, můžeme ale také na RZ nalepit červený tejp či použít červenou fixu na uvolnění ztuhlosti. Velmi účinné je i ošetření RZ na uchu, ale tomu se budu věnovat v nějakém příštím článku.  Pokud si pomačkáte RZ na ruce podle obrázku, najdete bolestivé body a ty budete ošetřovat déle, určitě se vám uleví.

 

 

 

 

Je dobré, a proto píši tento seriál, umět si v akutních případech pomoct sami. Je to však první pomoc. Pokud budete chtít problém vyřešit trvale, nebo aspoň na delší čas, doporučuji konzultaci s fyzioterapeutem. Budete-li chtít, ráda s vámi váš problém zkonzultuji a najdeme řešení.

 

 

Přeji vám mnoho radosti.

Eva

Fyzioterapie Eva Latislavová

U Přehrady 2085/65
466 02 Jablonec nad Nisou

Kontakt

 Telefon: +420 608 063 538
 E-mail: evalatislavova@seznam.cz

Kontaktní formulář