tělo a duše - nejen psychosomatika

Máte pocit,že ve vašem životě něco vázne? Nemůžete najít správný proud nebo vám chybí nadšení pro vaše plány? Možná za to může váš lymfatický systém. Přináším vám článek o souvislostech, které vás možná nikdy nenapadly. ...

Termín psychosomatika zná dnes už snad každý. Jsou to fyzické projevy našeho psychického stavu. Například strachy se mu stáhl žaludek. Nebo má toho plné zuby.Na těle je však jeden systém, kde se naše psychická disbalance zobrazí vždy. Je jím lymfatický systém. Lymfatický systém je jakási kanalizace našeho těla. A u každé kanalizace je více než žádoucí, aby dobře fungovala. Aby se její obsah nikde nehromadil. A to je žádoucí i u lymfy.

Lymfatický systém nemá žádnou pumpu. Tok lymfy je poháněn svalovou aktivitou a také závisí na našem pitném režimu. Hustý odpad se může snadno někde nahromadit.

A teď se dostáváme k dnešnímu tématu. Jak dobře proudí naše lymfa, tak volný průchod mají naše emoce. Když se tok lymfy někde zadrhává, jsou i naše emoce v disharmonii. Představ si to – tvé odpadní látky odtékají pomalu, tělo s tím má spoustu práce, jsi líný, otrávený, unavený, nemáš zájem o nové impulzy, vidíš spíše problémy, než radosti.

A teď si představ, co se stane, když přijde instalatér, rozproudí tok kanalizace, pročistí potrubí a postará se, aby to fungovalo co nejlépe. V tu chvíli cítíš příval energie, proudění, máš radost, vymýšlíš nové věci, usmíváš se, žiješ radostněji-
Lymfatický systém souvisí primárně s naší imunitou. Pochopitelně. Když se tělo nemusí zabývat odpadem v takovém rozsahu, mnohem lépe a rychleji se vypořádá s ataky zvenku – s viry, s bakteriemi, se škodlivými látkami.

A jak se o svůj lymfatický systém starat? Pokud máš pocit, že tvá lymfa neproudí dobře, dojdi si k odborníkovi na lymfodrenáž.  Pokud to chceš podpořit sám, hýbej se, dostatečně pij – hlavně vodu, dobře, plně dýchej. Také doporučuji saunu nebo slanou či zásaditou koupel. I prokrvení pokožky značně podpoří lymfatický systém.

A když udělám jen malou sondu do odbornějších informací, lymfatický systém souvisí i s hormonálním systémem a s naší sebeláskou.

Lymfatický systém je možné podpořit i u malých dětí, které jsou často nemocné. Je to výhodné i před očkováním, aby se tělo lépe vyrovnalo s očkovací látkou. Dobře fungující lymfatický systém umožňuje i rychlejší hojení.

Fyzioterapie Eva Latislavová

U Přehrady 2085/65
466 02 Jablonec nad Nisou

Kontakt

 Telefon: +420 608 063 538
 E-mail: evalatislavova@seznam.cz

Kontaktní formulář